33,5% – LONGi ogłasza nową wydajność konwersji swoich krzemowo-perowskitowych tandemowych ogniw słonecznych na targach Intersolar Europe 2023

2023.06.15

firma LONGi Green Energy Technology Co., Ltd. ogłosiła dziś na jednych z najważniejszych na świecie targów branży solarnej Intersolar 2023 swoje najnowsze osiągnięcie w postaci sprawności 33,5% krzemowo-perowskitowych tandemowych ogniw słonecznych opartych na komercyjnych waflach krzemowych CZ.

 

Według laboratorium European Solar Test Installation (ESTI) firma LONGi osiągnęła sprawność konwersji na poziomie 33,5% krzemowo-perowskitowych tandemowych ogniw słonecznych, co stanowi wzrost o 1,7% w porównaniu z poprzednim wynikiem 31,8% opublikowanym na 16. Międzynarodowej Konferencji i Wystawie dot. Energii Fotowoltaicznej i Inteligentnej Energii (Photovoltaic Power Generation and Smart Energy Conference & Exhibition, SNEC) w Szanghaju. Obecnie jest to drugi najwyższy wynik wydajności na świecie z potencjałem ciągłej poprawy.

 

Badania nad ogniwami tandemowymi doprowadziły do kolejnych przełomów w najważniejszych technologiach

Zespół badawczo-rozwojowy firmy LONGi jako jeden z pierwszych w Chinach przeprowadził badania nad tandemowymi ogniwami słonecznymi. W obliczu rozwoju masowej produkcji dokonał on kolejnych przełomów w kluczowych technologiach. Obejmują one wzrost cienkowarstwowych kryształów perowskitu na teksturowanych podłożach krzemowych, skuteczną pasywację masową i zarządzanie światłem. Postępy te doprowadziły do szybkiego wzrostu wydajności krzemowych ogniw tandemowych.

                                              

„Zwiększenie wydajności konwersji ogniw i obniżenie kosztów energii elektrycznej pozostają stałym tematem napędzającym rozwój branży fotowoltaicznej”, powiedział Li Zhenguo, prezes firmy LONGi podczas przemówienia na targach Intersolar. Od kwietnia 2021 roku firma LONGi pobiła światowy rekord wydajności ogniw słonecznych 14 razy, a obecnie przoduje w dziedzinie najwyższej wydajności konwersji dla krzemowych ogniw słonecznych na poziomie 26,81%. Od wejścia na giełdę w 2012 roku firma zainwestowała ponad 20 miliardów juanów (2,5 miliarda euro) w badania i rozwój oraz uzyskała 2132 patenty różnego rodzaju.

 

„Wytwarzanie energii fotowoltaicznej ‘rodzi się ze światła’, a światło słoneczne jest sprawiedliwe dla wszystkich. Jako globalne, integracyjne źródło energii fotowoltaika wysyła światło i dobrobyt do różnych krajów i regionów na całym świecie. W ciągu ostatniej dekady, ponieważ koszt energii elektrycznej spadł o ponad 90%, fotowoltaika stała się najbardziej ekonomicznym rodzajem energii w większości krajów świata", podkreślił Li Zhenguo.

 

Koncepcyjny produkt „2681” o sprawności 26,81% na targach Intersolar

Firma LONGi zaprezentowała publiczności swój koncepcyjny produkt 2681 dzierżący światowy rekord. Waży on 31,8 kg i ma wymiary 2278 × 1134 mm. Jego bardzo wysoka sprawność opiera się na nowoczesnej technologii krystalicznych krzemowych ogniw słonecznych o wydajności 26,81% osiągniętej w listopadzie 2022 roku wynikającej z wysokiego zaawansowania ogniw. Ma również inne cechy, takie jak napięcie i symetryczna struktura ogniw oraz generowanie mocy ponad 600 W.

 

Sześć miesięcy od danych laboratoryjnych do produktu koncepcyjnego

Zespół badawczo-rozwojowy firmy LONGi składający się z ponad 4000 pracowników zdołał przekształcić dane laboratoryjne w produkt koncepcyjny w ciągu zaledwie sześciu miesięcy. W przyszłości LONGi zamierza uczestniczyć w rozwoju globalnego przemysłu fotowoltaicznego poprzez inwestycje czy współpracę techniczną, aby więcej krajów zobaczyło, że chińskie przedsiębiorstwa z branży zaawansowanej produkcji również mają zdolność i chęć do prowadzenia globalnej współpracy.

 

LONGi prezentuje moduł heterozłącza „New Tech Conceptual Product”

Produkt koncepcyjny zawiera krzemowe ogniwa heterozłączowe firmy LONGi, również prezentowane na targach Intersolar. Ten 54-ogniwowy moduł o nazwie „New Tech Conceptual Product” ma rozmiar 1722 × 1134 mm, 90-procentowy współczynnik obustronny dla zwiększonego wytwarzania energii i współczynnik temperaturowy ~-0,25%/°C, co zapewnia doskonałą wydajność w środowisku o wysokiej temperaturze. Charakteryzuje się bardzo niską degradacją mocy – degradacja indukowana potencjałem (PID) jest niemal zerowa. Ze względu na podwójną szklaną budowę New Tech Conceptual Product wykazuje pełną niezawodność w całym cyklu życia produktu. Rozwój produktu koncepcyjnego przybliża go o krok do masowej produkcji.

 

O LONGi i LONGi Solar

LONGi Solar jest jedną z największych na świecie firm z branży technologii solarnych, zajmującą pierwsze miejsce pod względem globalnych dostaw modułów od 2020 roku. Jest spółką zależną firmy LONGi Green Energy Technology (LONGi) założonej w 2000 roku. LONGi zatrudnia ponad 60 000 pracowników w ponad 30 lokalizacjach i 30 zakładach produkcyjnych na całym świecie. Siedziba LONGi Europe znajduje się we Frankfurcie nad Menem w Niemczech. Firma ustanowiła pięć sektorów biznesowych, obejmujących monokrystaliczne wafle, ogniwa oraz moduły krzemowe, rozproszone rozwiązania solarne do zastosowań komercyjnych i przemysłowych, rozwiązania w zakresie zielonej energii oraz systemy wodorowe, aby wspierać rozwój zeroemisyjnej energii na całym świecie. Od 2021 roku firma LONGi 14 razy z rzędu pobiła rekord sprawności konwersji ogniw fotowoltaicznych (PV). W 2022 roku LONGi ustanowiła nowy światowy rekord sprawności wynoszący 26,81% dla krzemowych ogniw słonecznych HJT typu P. Wyniki zostały potwierdzone przez niemiecki Institut für Solarenergieforschung (ISFH – Instytut badań nad energią słoneczną) w Hamelin w Niemczech. LONGi jest pierwszym chińskim producentem rozwiązań solarnych, który dołączył do trzech uznawanych inicjatyw klimatycznych: RE100, EP100 i EV100. W ramach inicjatywy Science Based Targets Initiative (SBTi) firma LONGi wyznaczyła sobie cel redukcji emisji do roku 2030 o 60% względem roku 2020, dążąc do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych we wszystkich swoich działaniach operacyjnych i produkcyjnych.

 

Teczka prasowa: https://www.longi.com/en/distributorbriefing/intersolar-presskit

 

 

Kontakt dla mediów

Nadine Bütow

Kierownik ds. komunikacji w Europie

nadinebuetow@longi.com

 

Timo Helmke

Kierownik ds. PR w Europie

timohelmke@longi.com