Naukowiec zajmujący się fotowoltaiką uważa, że technologia Back Contact to przyszłość

2023.12.06

Podczas 6. konferencji China International PV Industry Conference poświęconej (Chengdu, Chiny, 13-16 listopada 2023 r.) dr Martin Green, profesor Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Australii, podzielił się swoim poglądem, że technologia IBC (Interdigitated Back Contact) zdominuje branżę. „Uważam, że w końcu wszyscy będą produkować ogniwa IBC”. Chociaż nie określił ram czasowych, jego ocena jest zgodna z wcześniejszymi oświadczeniami prezesa LONGi, Baoshena Zhonga, który we wrześniu podkreślił wyższość i przyszłą rentowność tej technologii nad technologiami konwencjonalnymi. Powiedział on, że ogniwa w technologii Back Contact staną się najważniejszą technologią w sektorze PV w ciągu najbliższych pięciu do sześciu lat i na nowo zdefiniują krajobraz branży ze względu na ich cechy łączące wysoką wydajność z atrakcyjną estetyką. 

Podczas konferencji dr Green w wywiadzie dla mediów przedstawił dalsze spostrzeżenia i pochwalił światowe przywództwo Chin w technologiach fotowoltaicznych oraz ich zdolność do wydajnej produkcji ogniw solarnych.

Produkcja ogniw słonecznych LONGi
Produkcja ogniw słonecznych LONGi

Przełomy technologiczne wymagają odpowiednio finansowanych badań i rozwoju 

Baoshen Zhong, prezes LONGi, powiedział, że innowacje technologiczne będą głównym motorem rozwoju fotowoltaiki. W ciągu ostatnich 15 lat firma LONGi wydała ponad 2,540 mld EUR (20 mld CNY)* na badania i rozwój, co stanowi około 5% jej rocznej sprzedaży. Centrum Badawczo-rozwojowe Technologii firmy LONGi zatrudnia ponad 5000 osób.

Najnowszym przełomem LONGi dla masowych produktów PV jest opatentowane przez firmę ogniwo HPBC (Hybrid Passivated Back Contact), w nowej technologii Back Contact, w której przednia strona jest swobodna, bez przesłaniania przez metalowe styki. Takie podejście optymalizuje absorpcję światła, co skutkuje zwiększoną wydajnością konwersji. Po latach prac rozwojowych prowadzonych przez zespół naukowy LONGi technologia ta została wdrożona w serii Hi-MO X6 LONGi w listopadzie 2022 roku. 

Ogniwo HPBC wyznacza nowy standard branżowy ze sprawnością ogniwa przekraczającą 25% w produkcji masowej, co skutkuje znacznie wyższą wydajnością modułu. Sprawność modułu wynosi obecnie 23,3% w produkcji masowej i jest stale ulepszana.

Dr Green uważa, że chińskie laboratoria rozwojowe są w czołówce przyszłych rozwiązań 

Firma LONGi ogłosiła niedawno kolejny rekord sprawności wynoszący 33,9% dla tandemowych ogniw perowskitowych z krzemu krystalicznego, przekraczając teoretyczny limit wydajności Shockley-Queisser (S-Q), który wynosi 33,7% dla ogniw fotowoltaicznych z pojedynczym złączem ze wszystkich materiałów ogniw.

Doktor Green skomentował: „Aktualnie do Chin należy rekord świata w dziedzinie bardziej innowacyjnych ogniw perowskitowych, co oznacza, że laboratoria tego kraju nie tylko przewodzą w obecnie wiodącej technologii, ale także są na najlepszej drodze, aby stanąć na czele przyszłego postępu”. Dodał również, że poprawa wydajności ogniw znacznie zmniejszyłaby koszty produkcji, ponieważ w ten sposób można by wyprodukować więcej energii elektrycznej na jednostkę powierzchni z ogniw, a redukcja kosztów byłaby najlepszym podejściem w nadchodzącym kryzysie w branży fotowoltaicznej. Wcześniej w tym roku Baoshen Zhong stwierdził, że: „Dla całego sektora fotowoltaicznego osiągnięcie maksymalnej wydajności przy niskich kosztach dzięki masowej produkcji i wysokiemu popytowi jest główną siłą napędową przyszłych inwestycji”.

Najsilniejsi gracze mogą przezwyciężyć kryzys w branży PV  

Dr Green przewiduje, że cena modułów fotowoltaicznych będzie dalej spadać i ma nadzieję, że pobudzi to popyt. Podczas kryzysu słabsi gracze zostaną eliminowani, a silne firmy przetrwają. Doprowadzi to do konsolidacji w branży. Przewiduje on, że zwiększony popyt na moduły w ciągu najbliższych 3 lat, również w wyniku niskich kosztów modułów, pomoże przyspieszyć zastąpienie wytwarzania energii z paliw kopalnych.

W październiku 2023 r. firma LONGi otrzymała ocenę AAA w najnowszym raporcie bankowości PV ModuleTech za 15. kwartał z rzędu, co stawia ją wśród najsilniejszych graczy w branży PV i potwierdza jej stabilność finansową.  

* Kurs wymiany: 1 EUR = 7,8771 CNY, kurs z dnia 30. czerwca 2023 r., Bank Ludowy Chin (People’s Bank of China)

Kontakt dla prasy

Nadine Bütow

Kierownik ds. komunikacji w Europie (DG)

nadinebuetow@longi.com

 

Timo Helmke

Kierownik ds. PR w Europie (DG)

timohelmke@longi.com