Światowe Forum Ekonomiczne przyznaje zakładowi produkcyjnemu LONGi w Jiaxing tytuł Global Lighthouse Factory

2024.3.6

Chiński zakład produkcyjny LONGi w Jiaxing został uznany przez Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) za Global Lighthouse Factory. Jest to pierwszy na świecie zakład produkujący moduły słoneczne, który dołączył do Global Lighthouse Network (GLN) jako jedna ze 153 fabryk na całym świecie.

Global Lighthouse Network to inicjatywa Światowego Forum Ekonomicznego. Współzałożona z McKinsey & Company, jest zarządzana przez radę doradczą złożoną z liderów branży, którzy wspólnie pracują nad kształtowaniem przyszłości globalnej produkcji. Fabryki i łańcuchy wartości dołączające do sieci są wybierane przez niezależny panel ekspertów.

Cyfrowa transformacja produkcji jest w centrum uwagi

Dzięki wyróżnieniu, LONGi jest jedną z 21 nowo uhonorowanych fabryk Global Lighthouse Factories. WEF podkreślił: "Wzmocniony przez szereg inteligentnych technologii, zakład produkcyjny LONGi w Jiaxing opracował i wdrożył ponad 30 technologii cyfrowych w celu promowania inteligentnej produkcji, z których wiele to pierwsze w branży niezależne opatentowane technologie, zmniejszające jednostkowe koszty produkcji o 28% w ciągu jednego roku i zmniejszające straty wydajności o 43%. Cykl produkcyjny został skrócony o 84%, a jednostkowe zużycie energii zmniejszono o 20%". 

Istotą inicjatywy Global Lighthouse Factory jest cyfrowa transformacja produkcji. Podstawą jest strategiczna zdolność do budowania inteligentnego systemu produkcyjnego. Dzięki szerokiemu zastosowaniu technologii cyfrowych, takich jak automatyzacja, Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT), analiza dużych zbiorów danych, 5G itp., może on poprawić zapotrzebowanie na zasoby, zarządzanie planowaniem oraz elastyczną produkcję, logistykę i transport, obsługę klienta i inne systemy pełnego łańcucha wartości dla szczupłego zarządzania. 

Procesy produkcyjne w Jiaxing wykorzystują najnowocześniejsze technologie

Sztuczna inteligencja i wizja maszynowa w celu przezwyciężenia problemów automatyzacji w branży modułów solarnych 

Dzięki optymalizacji procesów i współpracy z dostawcami, w połączeniu z elastyczną automatyzacją opartą na sztucznej inteligencji i wizji maszynowej, fabryka modułów LONGi Jiaxing przezwyciężyła 7 problemów automatyzacji w branży modułów fotowoltaicznych, takich jak m.in. procesy laminowania i montażu. Cały proces linii jest dzięki temu stabilny i wiodący w branży.  

Pełna kontrola wizualna i precyzyjna identyfikowalność oparta na sztucznej inteligencji

Zakład produkcyjny LONGi w Jiaxing osiąga pełne pokrycie 20 procesów. Wdraża łącznie 784 kamery, zbierając dziesiątki tysięcy punktów danych. Proces oparty na sztucznej inteligencji może wyświetlać w czasie rzeczywistym nieprawidłowe trendy zmian i trendy zmian wydajności objętych procesów, aby pomóc w podejmowaniu szybkich decyzji. Może analizować przyczyny różnych rodzajów ukrytych pęknięć i wad spawalniczych oraz, w połączeniu z systemem wiedzy eksperckiej, zalecać najlepsze rozwiązanie w celu szybkiego usunięcia anomalii. 

Ponadto proces oparty na sztucznej inteligencji może dokładnie zidentyfikować ponad 1000 cech obrazu na łańcuchu komórek. Dzięki obliczaniu podobieństwa cech, może on również zakończyć identyfikację informacji o maszynie źródłowej 12 łańcuchów ogniw co 18 sekund. 

Inteligentne zarządzanie cyklem realizacji zamówień zapewnia terminowość dostaw

Zakład produkcyjny wprowadził również ponad 20 procesów cyfrowych w całym łańcuchu wartości produkcji, magazynowania i logistyki. Przebudowują one kompleksowy proces biznesowy, poprawiają wydajność magazynowania i koordynacji, osiągają pełną identyfikowalność powiązań logistycznych i skracają cykl zamówień. W rezultacie zapewnia to terminowe dostawy dla klientów na całym świecie. 

Oparte na sztucznej inteligencji dopasowywanie zasobów ogniw słonecznych i dynamiczna korekta

Zakład produkcyjny LONGi Jiaxing wdrożył pierwszy w branży inteligentny system obliczania planu produkcji ogniw słonecznych oparty na sztucznej inteligencji. Oblicza on optymalny plan produkcji w celu osiągnięcia dokładnego dostarczania mocy modułu i zmniejszenia strat mocy. LONGi uważa, że dokładne dostarczanie mocy modułu ma kluczowe znaczenie dla kontroli kosztów, ponieważ zmniejsza straty energii i koszty ogniw.

"Innowacyjność jest podstawą konkurencyjności przedsiębiorstw i niewyczerpaną siłą napędową ich zrównoważonego rozwoju. W branży fotowoltaicznej zdolność do innowacji technologicznych jest szczególnie ważna" - powiedział Zhong Baoshen, prezes LONGi. "Konieczne jest przyspieszenie cyfryzacji i poziomu rozwoju inteligencji firmy poprzez Global Lighthouse Network zainicjowaną przez WEF. Są one ważne dla ogólnej transformacji i modernizacji branży produkcji ogniw fotowoltaicznych".

LONGi napędza rozwój technologii solarnych dla całej branży

LONGi dąży do tego, by stać się orędownikiem, praktykiem i liderem zrównoważonego rozwoju w globalnej dziedzinie czystej energii. Poprzez ciągłe badania i rozwój technologii oraz kamienie milowe, firma regularnie poprawia wydajność konwersji ogniw słonecznych, obniża koszty wytwarzania energii fotowoltaicznej i osiąga redukcje kosztów dla całej branży.

Technologiczne przywództwo LONGi, po raz kolejny podkreślone przez uznanie WEF, które firma otrzymała w grudniu 2023 r., przyczynia się do globalnej transformacji energetycznej i celów neutralności węglowej.

Kontakt dla prasy

Nadine Bütow

Kierownik ds. komunikacji w Europie (DG)

nadinebuetow@longi.com

 

Timo Helmke

Kierownik ds. PR w Europie (DG)

timohelmke@longi.com